Aktualnie znajdujesz się na:

Kolejne firmy dołączają do Warsaw Health Innovation Hub

Wspólna inicjatywa Agencji Badań Medycznych i globalnych firm rozrasta się. Do Warsaw Health Innovation Hub (WHIH) dołączyli kolejni partnerzy. Dziś odbyło się także drugie posiedzenie Rady WHIH złożonej z przedstawicieli firm partnerskich.

Warsaw Health Innovation Hub to pierwsza tego typu inicjatywa w Europie Centralnej, która łączy współpracę sektora publicznego z biznesem w celu tworzenia innowacyjnych rozwiązań medycznych, technologicznych i prawnych, na rzecz poprawy zdrowia pacjentów oraz zwiększenia wydajności polskiego systemu ochrony zdrowia.  Podczas inauguracji do WHIH przystąpiło pięć firm: AstraZeneca, EIT Health, Microsoft, Polpharma i Roche. Obecnie do WHIH dołączyły cztery kolejne globalne firmy, które podpisały porozumienia o współpracy.

- Mówimy dziś o precedensowym momencie, w którym wspólnie tworzymy platformę zaufania, w ramach której partnerzy publiczni i biznesowi wspólnie definiują cele dla optymalizacji i  rozwoju systemu ochrony zdrowia w naszym kraju. Kreujemy akcelerator rozwoju innowacji w sektorze ochrony zdrowia dający szansę na wdrożenie najwyższej jakości rozwiązań cyfrowych, sprzętowych i medycznych, które mam nadzieję, będą wkrótce trafiały do polskich pacjentów, zapewniając wyższą jakość leczenia - mówił dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Podczas październikowego Polsko-Austriackiego Forum Ekonomicznego „Green Future”, które odbyło z gościnnym udziałem Prezydenta Austrii Alexandra Van der Bellen oraz Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński podpisał z Thomasem Schantlem, Członkiem Zarządu VAMED Polska porozumienie o współpracy i dołączeniu tej austriackiej firmy do Warsaw Health Innovation Hub. Porozumienie jest początkiem współpracy międzynarodowej i wymiany doświadczeń pomiędzy oboma krajami. Jak podkreślał Prezydent RP podczas swojego wystąpienia zwieńczającego Forum „Liczę, że Państwa obecność tu przyczyni się do sukcesu Waszych firm oraz budowy jeszcze silniejszych więzi gospodarczych między Polską a Austrią”.

- Cieszę się, że VAMED dołącza do globalnego projektu jakim jest Warsaw Health Innovation Hub. Chcemy, by posiadany przez naszą firmę know-how znalazł odzwierciedlenie w realizacji kompleksowych projektów szpitalnych w Polsce. Wierzymy, że nasze międzynarodowe doświadczenie przyczyni się do standaryzacji na tym polu, zmierzając do wprowadzania efektywnych i innowacyjnych rozwiązań w polskim lecznictwie szpitalnym oraz publicznym systemie ochrony zdrowia – podkreślił Thomas Schantl, Członek Zarządu VAMED Polska. 

Do WHIH przystąpiła także Takeda Pharma. Podpisanie porozumienia o współpracy odbyło się w siedzibie Agencji Badań Medyczny w obecności pana Akio Miyajimy, Ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Japonii w Polsce oraz pani Tae Sato-Takita, Drugiej Sekretarz i Szefowej Działu Ekonomii i Współpracy Gospodarczej Ambasady Japonii. Porozumienie o współpracy z ramienia Takeda Pharma podpisał  Jean-Luc Deley, Head of Central South East Europe Takeda.

- Mam dziś wielką przyjemność uczestniczyć w podpisaniu porozumienia między Agencją Badań Medycznych a Takeda Pharma. Pandemia Covid-19 to poważne wyzwanie dla świata przypominające nam, jak ważna jest jakość systemu ochrony zdrowia dla bezpieczeństwa naszej działalności społecznej i gospodarczej. Jednakże historia uczy nas, że trudny czas staje się czasem szans. W przyszłości możemy to wykorzystać jako szansę do tworzenia innowacji dzięki zaawansowanej technologii. Jako japoński ambasador jestem zachwycony i dumny, że Takeda jedna z globalnych firm biofarmaceutycznych podpisuje porozumienie z ABM i przyczyni się do rozwoju nowych technologii i badań naukowych w ochronie zdrowia w Polsce, które będzie można wykorzystać w przyszłości. Życzę państwu wielu sukcesów. Japonia i Polska to dwa kraje kwitnącej przyjaźni - mówił JE Miyajima, ambasador Japonii w Polsce.

- Europa Centralna to coraz ważniejszy obszar działalności firm z naszego sektora. Dzieje się tak dzięki dynamice rozwoju krajowych gospodarek, doskonale wykształconym pracownikom i coraz lepszym warunkom dla partnerskiej współpracy biznesu ze światem nauki. Najnowsza historia Polski jest historią sukcesu; inwestując tutaj i wspierając innowacyjność sektora ochrony zdrowia chcemy być jego częścią, dzięki czemu możemy mieć wpływ na poprawę zdrowia pacjentów. Wierzę, że współpraca nawiązana przez Takedę w ramach Warsaw Health Innovation Hub zaowocuje udanymi projektami, które pomogą wielu pacjentom i przyczynią się do dalszej modernizacji polskiej ochrony zdrowia - zaznaczył Jean-Luc Delay, Head of Central South East Europe Takeda.

Również firma Merck działająca w Polsce od blisko 30 lat znalazła wspólne płaszczyzny działania i dołączyła do Warsaw Health Innovation Hub, a porozumienie w Agencji Badań Medycznych podpisał Phil Krzyzek, prezes Merck Sp. z o.o.

- Od ponad 350 lat u podstaw naszego działania leży pasja do nauki i technologii. To ona pozwala nam znajdować odpowiedzi na największe współczesne wyzwania i tworzyć rozwiązania sprawiające, że żyjemy w bardziej zrównoważony sposób. Wspieramy pacjentów na każdym etapie, z myślą o początku, jakości i długości życia. Wspieramy środowisko naukowe. Nasze narzędzia, usługi i platformy cyfrowe sprawiają, że prowadzenie badań staje się prostsze, wyniki dokładniejsze, a dostarczanie przełomowych rozwiązań szybsze. Wspieramy firmy, które stoją na czele cyfrowej rewolucji na świecie. Z radością dołączamy do Warsaw Health Innovation Hub, gdzie wnosimy nasze zróżnicowane doświadczenie w sektorach Healthcare, Life Science oraz Electronics. W Polsce przeprowadziliśmy do tej pory 45 badań klinicznych. Tutaj znajduje się także jedno z zaledwie trzech Centrów Usług Biznesowych Merck na świecie. Najnowsze partnerstwo jest kolejnym krokiem milowym w naszej blisko 30-letniej historii działalności w Polsce - wyjaśnia Phil Krzyzek, prezes Merck Polska.

Firmą o zasięgu globalnym, która od lat jest zaangażowana w inicjatywy nakierowane na poprawę efektywności systemu opieki zdrowotnej jest IQVIA, która prowadzi działalność w wielu krajach i ma doświadczenie we współpracy z sektorem publicznym. Taki rodzaj partnerstwa jest coraz bardziej popularny zwłaszcza przy wdrażaniu nowych technologii i innowacji. I właśnie m.in. takie doświadczenia wniesie IQVIA przystępując do Warsaw Health Innovation Hub.

- IQVIA dołączyła do tego wyjątkowego projektu, ponieważ identyfikujemy się ze wszystkimi jego celami statutowymi tj. poprawa diagnostyki, usprawnienie profilaktyki, minimalizowanie skutków pandemii COVID-19, wykorzystanie e-zdrowia, czy maksymalizacja korzyści z użycia danych rzeczywistych (Real World Data) przy wdrażaniu medycyny opartej o wartości (Value-Based Medicine). Zwłaszcza w obszarze wykorzystania danych rzeczywistych (RWE) posiadamy niebagatelne doświadczenie i zasoby w Polsce, które realizują projekty z tego zakresu na całym świecie. Jako partner WHIH, chcemy aktywnie uczestniczyć i dzielić się naszymi doświadczeniami, żeby zoptymalizować koszty i czas wdrożenia innowacji. Liczymy na ścisłą współpracę z pozostałymi partnerami i wierzymy, że nasze wspólne zaangażowanie przełoży się na realne efekty, w szczególności wzrost innowacyjności i cyfryzacji opieki zdrowotnej w Polsce - tłumaczyła Aniela Hejnowska, General Manager, IQVIA Poland.

Przedstawiciele wszystkich 9 firm wzięli udział w drugim posiedzeniu Rady WHIH. Podczas posiedzenia każda z firm przedstawiła swoje plany i propozycje aktywności w ramach Warsaw Health Innovation Hub.

 

 

 

Opcje strony

do góry